nawet w naszej szerokości geograficznej mamy sporą liczbę słonecznych dni w roku i dlatego jest sens montować panele słoneczne. Ale warto się jednak wcześniej dowiedzieć, jaka jest w ogóle cena takiej inwestycji oraz koszt jej eksploatacji. Musimy dokładnie przeliczyć, czy fotowoltaika w naszym akurat przypadku będzie opłacalna. Co prawda przy realizacji takiej inwestycji możemy liczyć na dofinansowania, ale i tak przecież wykładamy na to niemałe pieniądze.
A jakie konkretnie korzyści płyną z faktu, że zamontujemy panele słoneczne? Przede wszystkim to świetny sposób na obniżenie rachunków na prąd oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Poza tym dodajmy jeszcze, że dzięki instalacji fotowoltaicznej na dachu własnego domu, zwiększamy jego wartość, co nie jest bez znaczenia. Taką instalację można też z powodzeniem potraktować jako inwestycję. Znawcy przedmiotu twierdzą bowiem, że żywotność systemu fotowoltaicznego wynosi mniej więcej ćwierć wieku, a jego koszt zwraca się po niecałych dziesięciu latach. Rachunek wydaje się więc być prosty. Czegóż chcieć więcej? Może warto byłoby głębiej zastanowić się nad takim rozwiązaniem i pójść w tym kierunku. Rzecz jasna, że nie chcemy niczego nikomu narzucać, bo wybór oczywiście należy do każdego z nas, ale tylko sugerujemy pewne rozwiązania.
Co to jest fotowoltaika?
Fotowoltaika jest najlepiej znana jako metoda generowania energii elektrycznej za pomocą ogniw słonecznych do przekształcania energii ze Słońca w przepływ elektronów poprzez efekt fotowoltaiczny. Ogniwa słoneczne wytwarzają prąd stały z promieni słonecznych, które można wykorzystać do zasilania urządzeń lub do ładowania akumulatora.
Pierwszym praktycznym zastosowaniem fotowoltaiki było zasilanie orbitujących satelitów i innych statków kosmicznych, ale dziś większość modułów fotowoltaicznych jest wykorzystywana w systemach podłączonych do sieci do wytwarzania energii. W takim przypadku wymagany jest falownik do konwersji prądu stałego na prąd przemienny. Wciąż istnieje mniejszy rynek samodzielnych systemów do zdalnych mieszkań, łodzi, pojazdów rekreacyjnych, samochodów elektrycznych, przydrożnych telefonów alarmowych, teledetekcji i ochrony katodowej rurociągów.
Kolektory słoneczne są skonstruowane z bardzo solidnych materiałów. W wytwarzaniu energii fotowoltaicznej wykorzystuje się moduły słoneczne złożone z szeregu ogniw słonecznych zawierających materiał półprzewodnikowy. Energia słoneczna wytwarzana z energii fotowoltaicznej od dawna postrzegana jest jako technologia czystej energii, która czerpie z najpełniejszego i najbardziej rozpowszechnionego odnawialnego źródła energii na świecie - Słońca. Ogniwa wymagają ochrony przed środowiskiem i zwykle są szczelnie zapakowane w moduły słoneczne. Energia odnawialna również odgrywa bardzo ważną rolę w tego typu systemach, co jest dużą zaletą.
Podczas gdy ogniwa fotowoltaiczne są obiecujące
Podczas gdy ogniwa fotowoltaiczne są obiecujące do produkcji czystej energii, ich wdrażanie utrudniają koszty produkcji, dostępność materiałów i toksyczność. Moduły z krzemu krystalicznego są najszerzej badanym typem PV pod względem LCA, ponieważ są one najczęściej stosowane.
Przez lata nastąpiły poważne zmiany w kosztach podstawowych, strukturze przemysłu i cenach rynkowych technologii fotowoltaiki słonecznej, a uzyskanie spójnego obrazu zmian zachodzących w całym łańcuchu wartości w branży jest wyzwaniem. Fotowoltaika w dzisiejszych czasach cieszy się naprawdę ogromną popularnością.
System fotowoltaiczny lub słoneczny system fotowoltaiczny to system zasilania zaprojektowany do dostarczania użytecznej energii słonecznej za pomocą fotowoltaiki. Składa się z układu kilku elementów, w tym paneli słonecznych do pochłaniania i bezpośredniego przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną, falownika słonecznego do zmiany prądu elektrycznego z prądu stałego na prąd przemienny, a także montażu, okablowania i innych akcesoriów elektrycznych. Systemy PV obejmują zarówno małe, montowane na dachu lub zintegrowane z budynkiem systemy o mocy od kilku do kilkudziesięciu kilowatów, jak i duże elektrownie o mocy setek megawatów. Obecnie większość systemów fotowoltaicznych jest podłączonych do sieci, podczas gdy systemy autonomiczne stanowią jedynie niewielką część rynku. Kolektory słoneczne są trwałe oraz wytrzymałe. Warto również wspomnieć o tym, że energia odnawialna ma wiele zalet.